Nieruchomości: Frankfurt i Toronto zagrożone bańką spekulacyjną, Mediolan trzyma

Narastają nierównowagi na globalnym rynku mieszkaniowym. W ciągu ostatniego roku ceny wzrosły średnio o 10%, najwięcej od 2007 roku. Ale teraz widzimy spowolnienie. Globalny indeks bańki nieruchomości Ubs

Na globalnym rynku nieruchomości, na którym ceny wciąż rosną, rośnie zagrożenie bańką. Na szczycie rankingu zagrożonych miast znajdują się Frankfurt i Toronto, ale alarm jest również wysoki dla Zurychu, Monachium, Hongkongu, Vancouver, Amsterdamu, Tel Awiwu i Tokio. Z drugiej strony radzi sobie Mediolan, gdzie ceny tak zdecydowanie rosną, ale nie stanowią zagrożenia dla inwestorów. Potwierdza to UBS Global Real Estate Bubble Index, który ponownie w tym roku przeanalizował ceny nieruchomości mieszkaniowych w 25 największych miastach na całym świecie i pokazuje, jak nierównowaga na globalnych rynkach metropolitalnych jest bardzo wysoka, a ceny nie są zgodne. rosnące stopy procentowe.

W Stanach Zjednoczonych wszystkie pięć miast przeanalizowało podróże do psychologii inwestowania na przereklamowanym terytorium, z wyraźniejszym brakiem równowagi w Miami i Los Angeles niż w San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku. Rynki nieruchomości mieszkaniowych w Sztokholmie, Paryżu i Sydney pozostają przewartościowane, pomimo pewnych tendencji spadkowych. Inne rynki z oznakami przeszacowania to Genewa, Londyn, Madryt i Singapur. Z kolei Mediolan ma uczciwe wyceny, podobnie jak Sao Paulo (nowa pozycja w indeksie) i Warszawa. Pomimo solidnego roku rynek w Dubaju również porusza się na terytorium wartości godziwej.

Psychologia inwestowania

W szczególności, według analityków w stolicy Lombardii, ożywienie gospodarcze po pandemii, niższe stopy procentowe i ulgi podatkowe na remonty budynków sprzyjały wzrostowi cen po dekadzie stagnacji. Jednak pomimo gwałtownego wzrostu rynek uważany jest za dość wyceniony.

„Ze względu na spread w stosunku do Bundu Włochy nie skorzystały na ekspansywnej polityce monetarnej ostatniej dekady. Z tego powodu wyceny nieruchomości pozostają oparte na podstawach, a Mediolan jest jednym z najlepiej pozycjonowanych miast na świecie ”, wskazuje Matteo Ramenghi, dyrektor ds. inwestycji w Ubs Gwm we Włoszech psychologii inwestowania

Globalne oceny wzrosły o 10%
Wzrost nominalnych cen nieruchomości mieszkaniowych w 25 analizowanych miastach przyspieszył o prawie 10% w porównaniu ze średnią od połowy 2021 r. psychologia inwestowania do połowy 2022 r., co jest najwyższym rocznym tempem wzrostu od 2007 r. Wszystkie miasta z wyjątkiem Paryża, Hongkongu i Sztokholmu odnotowały oceny wzrastać. Ponadto wszędzie widoczne było przyspieszenie wzrostu kredytów hipotecznych, a zadłużenie gospodarstw domowych rosło już drugi rok z rzędu znacznie szybciej niż długoterminowa średnia.

Wyniki indeksu nie wzrosły od średniej z zeszłego roku. Solidny wzrost dochodów i czynszów złagodził dalszy wzrost nierównowagi. Ceny nieruchomości mieszkaniowych na psychologii inwestowani obszarach pozamiejskich rosły szybciej niż w miastach drugi rok z rzędu. Ponadto wzrost cen uległ znacznemu spowolnieniu po uwzględnieniu inflacji. Ale obecne wyceny, jak mówi, są bardzo wysokie.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.