Venture capital, inwestycje we włoskie startupy podwajają się

Pierwsze dziewięć miesięcy 2022 roku zamknęły się całkowitymi inwestycjami do 1,9 miliarda euro i wzrostem operacji. Ponad dwukrotność kwoty zainwestowanej we włoskie tricolory

Wzrastająca liczba operacji i inwestycje we włoskie start-upy wzrosły ponad dwukrotnie. Pomimo trudnego globalnego kontekstu potwierdza się złoty moment włoskiego venture capital, który zamyka pierwsze dziewięć miesięcy 2022 roku wieloma światłami i kilkoma cieniami. Obraz sektora wyłania się z Venture Capital Monitor – VeMTM Observatory, marki Aifi i Liuc, według którego do archiwum trafiają pierwsze trzy kwartały roku z inwestycjami równymi 1,9 mld euro.

Znak plus również na froncie operacji, w sumie było 250 (początkowe i kolejne), wzrost o 9% w porównaniu do 230 w tym samym okresie 2021. Nawet jeśli spojrzysz tylko na nowe inwestycje, początkowe, wynik jest pozytywna: 223 wobec 208 rok wcześniej.

Psychologia inwestowania

Jeśli chodzi o kwotę zainwestowaną zarówno przez krajowych, jak i zagranicznych operatorów we włoskie startupy, wartość wynosi prawie 1,7 miliarda euro rozłożonych na 234 rundy, o 109% więcej w porównaniu do nieco ponad 800 milionów na 207 transakcji w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku.

Jedyny sygnał dotyczy kwoty zainwestowanej w zagraniczne firmy założone przez włoskich przedsiębiorców, które zamiast tego odnotowały wyraźne spowolnienie, z prawie 900 mln do około 210, przy spadku liczby operacji w porównaniu z rokiem poprzednim: 16 rund przeciwko 23 .

Sumując te dwa składniki, całkowita suma wynosi jednak 1,9 miliarda euro, co stanowi wzrost w porównaniu z 1,7 miliarda w okresie styczeń-wrzesień 2021 roku.

„Pierwsze dziewięć miesięcy roku to dowód, że kapitał wysokiego ryzyka znajduje się teraz w nowej fazie rozwoju, która bezpośrednio przynosi korzyści włoskim innowacjom”, zauważa Anna Gervasoni, profesor Liuc z Cattaneo University, która podkreśla, że ​​inwestycje we włoskie startupy powstały również dzięki do wkładu transakcji z biletami o wartości ponad 300 mln. „To pokazuje, że duże rundy inwestycyjne można zamknąć również we Włoszech”, podkreśla Gervasoni.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.