Titow mówił o korzyściach płynących z propozycji Banku Centralnego w sprawie zmniejszenia rejestru MŚP”

Propozycje Banku Rosji dotyczące ograniczenia parametrów pozwalających na wpisanie firm do rejestru małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) pomogą tym sektorom biznesowym w kraju, ponieważ wsparcie państwa dotrze właśnie do tego obszaru w prawo kwoty, a nie być przekierowywane do firm powiązanych z dużymi przedsiębiorstwami, powiedział RIA Nowosti Borys Titow, upoważniony przez prezydenta Federacji Rosyjskiej do ochrony praw przedsiębiorców.


Pod koniec zeszłego tygodnia Bank Centralny poinformował, że przygotowuje propozycje drastycznego ograniczenia rejestru MSP, ponieważ wiele firm w nim znajdujących się ma nieproporcjonalną skalę działalności do rejestru, w tym te, które wchodzą w zakres dużych grupy przemysłowe, deweloperzy mieszkaniowi i banki. Służba prasowa rzecznika biznesu poinformowała, że ​​Bank Centralny proponuje wykreślenie z rejestru firm, których aktywa i obciążenie kredytowe przekraczają 8 mld rubli.

Ponadto dodali w tym samym miejscu, że proponuje się wprowadzenie ograniczeń łącznej wielkości kredytów z pomocą państwa dla MŚP – w wysokości 2 mld rubli. Regulator proponuje również wykluczenie z rejestru MŚP powiązanych z dużymi przedsiębiorstwami i bankami, zmniejszając dopuszczalny udział własności z 49% do 20%, w tym za pośrednictwem zamkniętych funduszy inwestycyjnych i spółek zarządzających.


„MŚP związana z dużym biznesem to problem, który od dawna hamuje rozwój „prawdziwego” MSP. Tak, formalnie jest to w ramach korzyści, nie można odmówić. I dobrze, że przedsiębiorstwo produkcyjne dostaje te korzyści, choć w ten sposób, ale oznacza to, że nie wystarczy pieniędzy dla naprawdę małych firm, które nie mają spółek macierzystych” – powiedział Titow.

To samo, jego zdaniem, dotyczy kwot dla MŚP w zamówieniach publicznych. „Wszyscy wiedzą, że takie kontyngenty są w większości rozdzielane między „swoich małych”, często organizowane przez samych klientów państwowych. W warunkach, gdy uchwalono nową ustawę o ukierunkowanym „wzroście” wykonawców na zamówienia korporacji państwowych, problem ten mógł nie da się rozwiązać” – podkreślił Rzecznik.

Dzięki obecnej inicjatywie Banku Centralnego, według Titowa, sytuacja zmieni się na lepsze. – Bo środki wsparcia państwa zarezerwowane w budżecie trafią do tych, którzy naprawdę ich potrzebują – podsumował.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.