Turcja gotowa do przerobu zboża z portów rosyjskich i ukraińskich

Tureccy producenci są gotowi przetworzyć zboże z portów Rosji i Ukrainy – poinformował szef Stowarzyszenia Eksporterów Zbóż, Roślin Strączkowych, Roślin Oleistych i Produktów Południowo-Wschodniej Anatolii Celal Kadooglu.


Wcześniej w Stambule odbyły się negocjacje między delegacjami wojskowymi Turcji, Rosji, Ukrainy a delegacją ONZ w sprawie uregulowania „sprawy zbożowej”. Po ich wynikach turecki minister obrony Hulusi Akar oświadczył, że osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia centrum koordynacyjnego w Stambule, aw tym tygodniu delegacje ukraińska i rosyjska spotkają się ponownie w Turcji, aby omówić „kwestię zbożową”.

„Tureckie firmy są gotowe do przetwarzania zboża i innej żywności zablokowanej w portach Morza Czarnego z powodu wojny między Ukrainą a Rosją. Ukraińskie lub rosyjskie zboże przetworzone w Turcji może następnie zostać wysłane do innych części świata” – cytuje go agencja Anadolu. powiedzenie.

Kadooglu przypomniał, że z powodu konfliktu między Rosją a Ukrainą w portach obu krajów blokuje się „około 20 mln ton zboża i innych produktów, które trzeba pilnie wyeksportować”.

„Negocjacje w sprawie „korytarza zbożowego” zorganizowane w Stambule z udziałem delegacji z Turcji, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i ONZ pokazują, że nasz kraj podejmuje ważną misję na arenie międzynarodowej. Mamy nadzieję, że ważne decyzje zostaną podjęte powstały w wyniku tych negocjacji w najbliższym czasie. Jesteśmy gotowi podjąć się ważnych zadań w ramach tworzenia i realizacji korytarza zbożowo-żywnościowego – powiedział.

Kadooglu wyraził przekonanie, że dostawy zboża i produktów z portów ukraińskich i rosyjskich przez Turcję przyniosą szybsze rezultaty.


Jak źródło RIA Novosti zaznajomione z wcześniej zauważoną sytuacją, wstępny termin nowego spotkania delegacji Turcji, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i ONZ w sprawie „kwestii zboża” to 20-21 lipca, nie ma znaczących przeszkód do podpisania umowy o wycofaniu statków ze zbożem na Morzu Czarnym są szczegóły techniczne. Według niego porozumienie w „kwestii zboża” zakłada utworzenie strefy bezpieczeństwa do kontroli statków w pobliżu wód ukraińskich, a nie w samych portach, kontrolę statków ma prowadzić wspólnie Turcja i ONZ.

ONZ wielokrotnie ostrzegała przed kryzysem żywnościowym z powodu niedoboru zboża, Zachód oskarżał Rosję o przeciwdziałanie dostawom ukraińskiego zboża na rynki światowe, Moskwa kategorycznie dementowała takim oskarżeniom. Jednocześnie same władze Kijowa stworzyły wiele przeszkód w eksporcie zboża na eksport: oprócz ujawnionego podpalenia zboża w porcie Mariupol, wojska ukraińskie zaminowały Morze Czarne, co nie pozwala na transport zboża na świat rynki statkami. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja nie uniemożliwia eksportu zboża z Ukrainy, a jeśli Kijów oczyści porty z min, statki ze zbożem będą mogły bez problemu odpłynąć.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.