Rynek obligacji walczy o przywrócenie nowej normy

Neuberger Berman, w tygodniku IOC Weekly Perspectives, podpisanym przez Josepha V. Amato, analizuje konsekwencje dla akcji długiej fazy nadmiernej płynności oraz tolerancji monetarnej i fiskalnej. Rynki obligacji toczą samotną walkę z decydentami, dynamika, która może nękać inwestorów kapitałowych, a efektem końcowym może być bardziej zrównoważony rynek oparty na fundamentach. Joseph V. Amato , prezes i dyrektor ds. inwestycji — Equities of Neuberger Berman w tygodniku IOC’s Weekly Perspectives, powiedział tak, przypominając, że w 1998 r., gdy rynki obligacji zareagowały na rosnący deficyt w USA, konsultant z czasów Clintona James Carville powiedział żartobliwie, że gdyby istniała reinkarnacja, chciałby odrodzić się na rynku obligacji.

NISKA TOLERANCJA STAWEK I WYSOKI DŁUG
„W ten sposób”, według Carville, „można zastraszyć każdego, nawet najpotężniejszy rząd na świecie”. Dziesięć lat później, według Amato, Wielki Kryzys Finansowy podzielił się z nami niezwykłą zdolnością banków centralnych i władz fiskalnych do absorbowania wstrząsów finansowych i łagodzenia skutków masowego delewarowania. „Nie walcz z Fed”, brzmi stare motto z Wall Street, a inwestorzy w obligacje tolerowali przez ponad dekadę spadające stopy i rosnące zadłużenie, wierząc, że inflacja to już przeszłość.

INWESTORZY JEŹLI NA FALI
Rynki zaakceptowały „nową normalność” taniego pieniądza nawet po pandemii, kiedy i tak już nienormalne bilanse banków centralnych krajów G10 wzrosły ponad dwukrotnie do około 30 bilionów dolarów , podczas gdy globalne zapasy rządowych papierów wartościowych z ujemną rentownością osiągnęły 17 000 miliardów. Inwestorzy nadal jechali na fali, nawet gdy inflacja zaczęła się budzić. Tak więc, według Amato, nastąpił powrót „starej normalności”.

CZAS NA ZAPŁACENIE KONTA
Ale ostatecznie okazało się to „nienormalne”, a teraz nadszedł czas, aby zapłacić rachunek. Niebezpieczna mieszanka zakłóceń łańcucha dostaw i poważnych napięć geopolitycznych, w połączeniu z przytłaczająco nadmierną polityką fiskalną i monetarną, przekształciła „przejściowy” wzrost w destrukcyjną i wymykającą się spod kontroli inflację. A rynki znów domagają się odpowiedniego wynagradzania kapitału.

OGRANICZAJĄCY FED WCIĄGNIĘTY INNYCH
Fed stał się niezwykle restrykcyjny, ciągnąc inne gospodarki, załamując euro, funta i jena oraz zaostrzając globalną inflację. Z drugiej strony EBC ma nadzieję, że będzie w stanie kontynuować walkę z rynkiem za pomocą nowego „instrumentu ochrony mechanizmu transmisji polityki pieniężnej”, a Bank Japonii będzie wspierać jena, kontynuując walkę z rynkiem. Bank Anglii musiał zagrozić „znaczną” podwyżką stóp procentowych i ogłosił podjęcie działań nadzwyczajnych, aby wesprzeć loszki.

POTRZEBUJEMY WIĘCEJ SPÓJNEJ PIELĘGNACJI
Według Amato powrót do normalności będzie wymagał bardziej konsekwentnej „dawki opieki”. W walce między dyscypliną rynkową a hojnością decydentów inwestorzy kapitałowi znajdują się pośrodku. Inwestorzy w obligacje walczą o premię za ryzyko, a globalne akcje straciły około 35% od ostatniego szczytu, podczas gdy wiele spółek z sektora technologicznego, które są najbardziej narażone na podwyżki stóp, straciło 70% lub więcej, a nawet więcej.

NIEDOKOŃCZONE ZŁE POŻYCZKI DLA AKCJONARIUSZA
Zdaniem Amato dla inwestorów kapitałowych złe długi jeszcze się nie skończyły, podczas gdy rynki obligacji mają rozmach potrzebny do narzucenia dyscypliny i są do tego gotowe. Spowodowałoby to wzrost zmienności stóp procentowych, który wpłynąłby na akcje, a także zwiększyłoby niepewność i koszt kapitału dla przedsiębiorstw. Ponadto Amato uważa, że ​​potrzebna jest bardziej realistyczna rekalibracja prognoz zysków, co jest jednym z głównych powodów, dla których Neuberger Berman od początku 2022 r. ostrożnie podchodzi do akcji, pomimo spadku wycen.

KAPITAŁ WYCENIONY W BARDZIEJ WŁAŚCIWY SPOSÓB
Jednak ta dynamika prowadzi z powrotem do środowiska, w którym kapitał jest odpowiednio wyceniany, gdzie akcje mają odpowiednią premię, a obligacje oferują zwroty, które nagradzają inwestorów za ryzyko. Przewidywanie, kiedy realistycznie zostanie osiągnięta równowaga, jest trudne, ale w przeciwieństwie do odbić w latach 2009 i 2020, obecna strukturalna i uogólniona przeszacowanie ryzyka zwykle wymaga czasu, z przerwami i wznowieniami, umożliwiając inwestorom stopniową i stopniową ekspozycję na ryzyko. Wraz z powrotem większej dyscypliny rynki będą bardziej zrównoważone niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat, konkluduje Amato, bardziej zakotwiczony w fundamentach niż w ekscesach monetarnych i fiskalnych.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.