Giełdy UE wciąż próbują odbić

Start powyżej parytetu dla list Starego Kontynentu, po wczorajszym niepowodzeniu. Dziś czekam na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. Spread otwiera się stabilnie na poziomie 243 punktów bazowych.

Po wczorajszej porażce Europa próbuje wznowić ścieżkę wzrostową, po dobrych sesjach z początku tygodnia. W Mediolanie Ftse Mib otwiera się na +0,51%, Dax we Frankfurcie na +0,57%, Cac 40 w Paryżu na +0,24%, Ibex 35 w Madrycie na +0,20%, a londyński Ftse 100 na 0,15%. Giełda w Tokio zamknęła dzień w górę, indeks Nikkei wyniósł +0,7%, pomimo wczorajszego lekkiego spadku na Wall Street.


KONCENTRACJA NA BANKACH CENTRALNYCH
W centrum uwagi inwestorów pozostaje nastawienie banków centralnych , po tym jak niektóre dane na poziomie makro na początku tygodnia sugerowały, że Fed , ale także EBC będą ostrożniej podnosić stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. Wczoraj jednak pierwsze dane o zatrudnieniu z USA podkreśliły siłę gospodarki, otwierając tym samym scenariusz podwyżki stóp.


WOJNA W EUROPIE
Na Ukrainie utrzymuje się wysokie napięcie z obawy, że prezydent Rosji Władimir Putin może w końcu zdecydować się na użycie taktycznej broni jądrowej , z prawdopodobnymi testami na granicy z Ukrainą. Drugi gorący front to ten w Korei Północnej , po kolejnym wystrzeleniu rakiety przez Kim Jong Huna, co natychmiast wywołało reakcję Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.


OSTRZEŻENIE MOODY’S!
Agencja ratingowa Moody’s ostrzegła wczoraj, że rating może spaść, jeśli kroki Pnrr nie będą przestrzegane. W Europie rośnie oczekiwanie na publikację dzisiaj protokołu z ostatniego posiedzenia EBC . Ropa ma niewielki wpływ, a WTI wygasa w listopadzie i wynosi 87,58 dolarów za baryłkę. Na froncie energetycznym wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otworzyła możliwość wprowadzenia pułapu gazowego do produkcji energii elektrycznej. W przypadku waluty euro zbliża się do parytetu i kosztuje 0,99 USD.


NA PIAZZA AFFARI ŚWIATŁA W SEKTORZE BANKOWYM
Patrząc na poszczególne akcje, na Piazza Affari oczy inwestorów skierowane są na sektor bankowy, w związku z podwyższeniem kapitału Mps (-1,31%). Ale także w energetyce, po decyzji OPEC+ o ograniczeniu produkcji o 2 mln baryłek dziennie . Telecom zaczyna dobrze (+2%) prowadząc wzrosty w Ftse Mib. Spread otwiera się nieznacznie przy 243 punktach bazowych, podczas gdy rentowność 10-letniego BTP wynosi 4,47%.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.