Analitycy oczekują, że Bank Centralny Federacji Rosyjskiej obniży stopę o 50 pb, nie wyklucza kroku 75-100 pb

Większość analityków oczekuje, że kluczowa stopa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej zostanie obniżona w najbliższy piątek 22 lipca o 50 punktów bazowych (pb) – do 9,0% rocznie. Część ekonomistów nie wyklucza dużych kroków w dół – o 75 pb. (do 8,75%) lub nawet 100 pb. (do 8,5%).

Bezpośrednio przed lipcowym posiedzeniem Rady Dyrektorów w sprawie kursu Bank Rosji nie dał żadnych dodatkowych sygnałów. Pod koniec czerwca prezes Banku Centralnego Elvira Nabiullina powiedziała, że ​​regulator widzi możliwości obniżenia stawki. Zwróciła uwagę na zmienność sytuacji i opóźnienia we wpływie decyzji polityki pieniężnej (MP) na gospodarkę.

Ceny konsumpcyjne w Federacji Rosyjskiej w ostatnim tygodniu sprawozdawczym wykazały maksymalny spadek obecnego „cyklu deflacyjnego”, co w połączeniu z dynamiką oczekiwań inflacyjnych daje podstawy do śmielszych prognoz łagodzenia polityki pieniężnej przez Bank Rosji w najbliższy piątek. spotkanie.

Od 9 lipca do 15 lipca 2022 Rosstat odnotował deflację w Federacji Rosyjskiej na poziomie 0,17% po deflacji 0,03% tydzień wcześniej, inflacja 0,23% w „tygodniu taryfowym” od 25 czerwca do 1 lipca, zerowa inflacja od 18 czerwca do 24 czerwca i trzy tygodnie wcześniej deflacji (o 0,12%, 0,14% i 0,01%). Roczna inflacja w Rosji na dzień 15 lipca spadła do 15,45-15,46% z 15,68% w dniu 8 lipca, 15,90% na koniec czerwca, 17,10% na koniec maja, 17,83% na koniec kwietnia, 16,69% ​​na koniec marca po 9,15% na koniec lutego, 8,73% na koniec stycznia i 8,39% na koniec grudnia.

Oczekiwania inflacyjne ludności w lipcu spadły do ​​10,8% po wzroście do 12,4% w czerwcu, wynika z sondażu „informacji” zleconego przez Bank Rosji. Tym samym oczekiwania inflacyjne w lipcu zbliżyły się do poziomu ze stycznia 2021 r., kiedy wynosiły 10,5%. Inflacja obserwowana przez ludność, według sondażu, nadal spadała w lipcu i wyniosła 22,2% po 23,7% w czerwcu i szczytowym poziomie od kilku lat wynoszącym 25,1% w maju.

Większość prognoz analityków została zebrana przed publikacją cotygodniowych danych inflacyjnych i świeżych statystyk dotyczących oczekiwań inflacyjnych.

Eksperci VTB spodziewają się w piątek obniżki stóp o 50 pb przez Bank Centralny. – do 9,0%. „Z jednej strony czerwcowy spadek cen konsumpcyjnych przemawia za bardziej zdecydowanym złagodzeniem polityki pieniężnej: osiągnięcie górnej granicy przedziału prognozy inflacji Banku Rosji na koniec 2022 roku stało się mniej prawdopodobne. strony, ten spadek cen był spowodowany czynnikami przejściowymi, na co wielokrotnie zwracał uwagę sam Bank Rosji” – mówili analitycy banku dla Interfax.

Bank Rosji postrzega deflację jako zjawisko krótkoterminowe i prawdopodobnie nie zmieni swoich wskaźników referencyjnych, twierdzą ekonomiści z banku inwestycyjnego Sinara, którzy również oczekują obniżki stóp o 50 pb.

Bank Centralny obniży stopę o 50 pb w najbliższy piątek, pozostawiając pole manewru na kolejnych posiedzeniach, mówią analitycy Renaissance Capital. Ich zdaniem, pomimo spadku presji inflacyjnej w okresie maj-lipiec, utrzymuje się ryzyko drugiej fali przyspieszenia inflacji.

Eksperci Raiffeisenbank uważają również, że dynamika inflacji będzie jednym z kluczowych czynników w przejściu do bardziej powściągliwego tempa luzowania polityki. Przewidują obniżkę stóp o 50 pb przez Bank Centralny w piątek. Potencjał do dalszego luzowania polityki pozostaje – do końca roku (w zależności od sytuacji z inflacją) wskaźnik może spaść do 7,5-8%, mówią analitycy.

Poprawiająca się dynamika kluczowych wskaźników ekonomicznych pozwoli Bankowi Centralnemu na kontynuowanie cyklu obniżek stóp, ale rosnące ryzyko inflacyjne powstrzyma Bank Rosji przed powtórzeniem szerokiego czerwcowego kroku, twierdzą ekonomiści Gazprombanku. Oczekują, że w najbliższy piątek bank centralny obniży stopę o 75 pb. – do 8,75%. Jednocześnie eksperci nie wykluczają mocniejszego kroku w przypadku publikacji optymistycznych danych o oczekiwaniach inflacyjnych.

Analitycy LokoInvest wskazują na wyraźny spadek oczekiwań inflacyjnych w lipcu, co wraz z dobrymi danymi o inflacji tygodniowej może przemawiać za obniżeniem wskaźnika do 8,50-9,0%. „Obraz inflacji, sytuacja w gospodarce i siła rubla pozwalają na obniżkę stóp o 75-100 pb, chociaż poprawa nastrojów konsumentów i własne szacunki Banku Centralnego dotyczące „czasowości” czynników deflacji w ostatnich latach tygodnie to argumenty, żeby się nie spieszyć i zarobić tylko -50 pb. Dlatego skłaniamy się do 75 pb, ale nie będziemy zaskoczeni przy 100 pb – piszą eksperci w recenzji.

„Oczekujemy, że Bank Rosji na posiedzeniu 22 lipca obniży kluczową stopę procentową o 100 pb do 8,5%, a tym samym przywróci ją do poziomu z grudnia 2021 r.” – mówią ekonomiści SberCIB Investment Research. W gospodarce utrzymują się sprzyjające warunki dla powrotu kluczowej stopy do danych z zeszłego roku. Eksperci podkreślają, że ceny wielu kategorii towarów i usług po gwałtownym wzroście w marcu-kwietniu nadal ulegają korekcie.

„Najprawdopodobniej Bank Centralny ponownie zasygnalizuje możliwość dalszych obniżek stóp. Jednocześnie może to wskazywać, że w przyszłości obniżka stóp może być bardziej ostrożna ze względu na to, że przejściowe czynniki dezinflacyjne mogą stać się mniej istotne przez koniec lata i jesieni” – uważają analitycy SberCIB.

Scenariusz bazowy analityków Sovcombanku zakłada również obniżkę kluczowej stopy procentowej o 100 pb. – do 8,5%.

Natalia Orłowa, główna ekonomistka Alfa-Banku, uważa, że ​​w najbliższy piątek bank centralny pozostawi stopę bez zmian lub obniży ją o 25 pb, a stopa bezrobocia w maju wyniosła 3,9%, co było historycznie najniższym poziomem. czynników proinflacyjnych nie da się odpisać na straty” – powiedziała Interfaxowi Orłowa.

Rada Dyrektorów Banku Rosji na posiedzeniu 10 lipca obniżyła główną stopę o 150 punktów bazowych (pb) do 9,5% rocznie. Decyzję tę poprzedziły trzy obniżki stóp o 300 pb każda. (26 maja – do 11%, 29 kwietnia – do 14%, 8 kwietnia – do 17%). Bank Rosji ostro podniósł stopę – z 9,5% do 20% – 28 lutego w odpowiedzi na wzrost ryzyka dewaluacji i inflacji. W marcu utrzymał go na poziomie 20%.

Najbliższe spotkanie 22 lipca będzie spotkaniem kluczowym, tzn. Bank Centralny oprócz komunikatu prasowego z decyzją w sprawie kluczowej stopy opublikuje również średnioterminową prognozę makroekonomiczną i zorganizuje konferencję prasową prezesa . Raport PrEP zostanie opublikowany 1 sierpnia.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.