Morale inwestorów w strefie euro wzrasta, recesja wciąż prawdopodobna

Morale inwestorów w strefie euro pozostało w sierpniu zasadniczo niezmienione w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy niewielkim wzroście zbyt małym, aby oddalić obawy przed recesją w bloku walutowym 19 krajów, wynika z ankiety opublikowanej w poniedziałek.

Indeks Sentix dla strefy euro wzrósł do -25,2 punktu z -26,4 w lipcu. Sondaż Reutera wskazywał na sierpniowy odczyt -24,7.

„Sytuacja gospodarcza w strefie euro pozostaje trudna” – powiedział w oświadczeniu dyrektor zarządzający Sentix Manfred Huebner, dodając, że niewielki wzrost nie oznacza, że ​​wszystko jest jasne.

„Recesja w strefie euro jest nadal bardzo prawdopodobna”, powiedział, powołując się na słabe zaufanie konsumentów, inflację i ceny energii.

Indeks Sentix dotyczący bieżącej sytuacji w strefie euro wzrósł w sierpniu bardzo nieznacznie do -16,3 po spadku do -16,5 w poprzednim miesiącu, co było najniższym wynikiem od marca 2021. Indeks oczekiwań wzrósł do -33,8, wciąż blisko Poziom lipcowy, który był najniższy od grudnia 2008 roku.

Kalina Rożek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.