PROGNOZA CEN ZŁOTA: TRANSAKCJE XAU/USD ZE SKROMNYMI STRATAMI, SPADKI WYDAJĄ SIĘ OGRANICZONE PRZY ŁAGODNIEJSZYCH USD

Złoto jest świadkiem pewnej wyprzedaży we wtorek i odwraca część pozytywnego ruchu z poprzedniego dnia.
Ogólnie pozytywny ton wokół rynków akcji działa jak wiatr w głowę dla bezpiecznego metalu.
Spadające rentowności obligacji amerykańskich utrzymują USD w defensywie i wydają się wspierać XAU/USD.
Złoto obniżyło się we wtorek i osłabiło część silnego pozytywnego ruchu z poprzedniego dnia, zbliżonego do jednomiesięcznego maksimum osiągniętego w zeszłym tygodniu. Kurs XAU/USD pozostaje w defensywie przez wczesną sesję europejską i obecnie znajduje się w okolicy 1785 USD, co oznacza spadek o ponad 0,15% w ciągu dnia.

Oznaki stabilności na rynkach akcji zdają się osłabiać bezpieczne złoto, choć kombinacja czynników powinna pomóc w ograniczeniu spadków. Rosnące obawy przed recesją, wraz z napięciami między USA a Chinami w związku z Tajwanem, powstrzymują wszelkie optymistyczne ruchy na rynkach. Poza tym dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych nadal obciąża dolara amerykańskiego, co z kolei jest postrzegane jako wsparcie dla surowca denominowanego w dolarach. Wydaje się jednak, że byki niechętnie stawiają agresywne zakłady w obliczu spekulacji, że Fed utrzyma swoją agresywną ścieżkę zacieśniania polityki.

W rzeczywistości rynki wyceniają około 70% szans, że Fed podniesie stopy procentowe o 75 pb na wrześniowym posiedzeniu. Zakłady zostały potwierdzone przez sobotnie wypowiedzi szefowej Fed Michelle Bowman, mówiące, że amerykański bank centralny powinien rozważyć kolejne podwyżki 75 pb na nadchodzących posiedzeniach, aby obniżyć inflację. To z kolei jest postrzegane jako przeszkoda dla nieopłacalnego złota. Inwestorzy mogą również powstrzymać się od stawiania agresywnych zakładów i wolą zejść na margines przed najnowszymi danymi o inflacji konsumenckiej w USA, które mają zostać opublikowane w środę.

Kalina Rożek

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.