3 wysokodochodowe akcje spółek technologicznych do kupienia w lipcu

Inflacja jest czasami nazywana „ukrytym podatkiem”. Jednym ze sposobów na zrównoważenie tego są dywidendy z akcji – najlepiej dywidendy, które w nadchodzących latach mogą rosnąć w tempie wyższym niż inflacja.

Jednak akcje spółek telekomunikacyjnych są zadłużone i charakteryzują się niskim wzrostem. W dzisiejszych czasach sektor półprzewodników jest jednym z obszarów technologii, który może zapewnić zarówno wysokie dywidendy, jak i wzrost. Chociaż wiadomo, że sektor ten jest cykliczny, inwestorzy, którzy kupowali i posiadali akcje półprzewodników w ciągu ostatniej dekady, radzili sobie całkiem dobrze.

Ostatnie szaleństwo na giełdzie uderzyło w wiele akcji chipów; jednak w dłuższej perspektywie popyt na ich produkty będzie rósł. Przy wysokich stopach zwrotu i niskich wycenach, te trzy gry o zyski wyglądają dziś szczególnie atrakcyjnie.

  1. Broadcom
    Producent chipów Broadcom (NASDAQ: AVGO) jest nie tylko zdywersyfikowany pod względem rodzajów produkowanych chipów, ale także dywersyfikuje się w kierunku oprogramowania, które ma bardziej spójne przychody i przepływy pieniężne. W rzeczywistości firma Broadcom ogłosiła właśnie przejęcie ogromnej kwoty 61 miliardów dolarów w gotówce i akcjach giganta oprogramowania VMware (NYSE: VMW) , specjalisty w dziedzinie wirtualizacji sieci i przetwarzania w wielu chmurach. Nowe przejęcie w rzeczywistości przyniesie firmie Broadcom prawie 50% przychodów pro forma, więc jeśli transakcja dojdzie do skutku, Broadcom nie będzie już mógł być uważany za czysto półprzewodnikowy magazyn.

Na szczęście obecna działalność firmy Broadcom w zakresie półprzewodników charakteryzuje się bardzo wysokimi marżami i generowaniem gotówki. W ostatnim kwartale przychody wzrosły o 23%, przy 29% wzroście portfela półprzewodników i 5% wzroście portfela oprogramowania, podczas gdy wolne przepływy pieniężne wzrosły o 20,8% do 4,16 mld USD. Te wolne przepływy pieniężne wystarczyły, aby ponad dwukrotnie pokryć sporą dywidendę firmy w wysokości 3,4%.

Niektórzy mogą się martwić, że Broadcom podejmie tak duże przejęcie. Jednak dzięki przejęciom firma wbudowała się w swój obecny, wysoce rentowny stan. Dyrektor generalny Hock Tan ma mentalność private equity, pozyskując liderów kategorii, a następnie obniżając koszty, gdy Broadcom składa każdą firmę w swoją strukturę korporacyjną na większą skalę. Chipy firmy Broadcom mają obecnie szerokie zastosowanie, w tym sieci w centrach danych, kontrolery pamięci masowej dla przedsiębiorstw oraz aplikacje samochodowe i przemysłowe, które wykazują obecnie siłę nawet w trudniejszej gospodarce.

Handlując przy zaledwie 12,5-krotności szacunkowych zysków w przód, a jednocześnie dalej dywersyfikując swój portfel w oprogramowanie, Broadcom wygląda na defensywną grę o wysokim zysku, aby przetrwać trudny rok.

  1. Instrumenty teksańskie
    Kolejną defensywną spółką żetonową o wysokim zysku na poziomie 3% jest Texas Instruments (NASDAQ: TXN) . Texas Instruments, największy gracz w dziedzinie chipów analogowych i wbudowanych, przetrwał i rozwijał się od 1930 roku dzięki laserowemu skupieniu się na alokacji kapitału i wolnym przepływie środków pieniężnych na akcję. Ta nieustająca koncentracja sprawia, że ​​TI cieszy się ogromnymi marżami operacyjnymi, które przekraczają dziś 50% przychodów, co pozwala jej inwestować w ekspansję, a jednocześnie nagradza akcjonariuszy dywidendami i wykupem akcji.

Podczas gdy sprzedaż elektroniki użytkowej zdecydowanie spadnie w najbliższej przyszłości, Texas Instruments pozycjonuje się w najszybciej rozwijających się częściach rynku chipów: samochodowych i przemysłowych. W rzeczywistości niektóre z obecnych problemów z brakiem żetonów można prawdopodobnie przypisać Texas Instruments. Jednak popyt przewyższający podaż jest problemem, który wielu chciałoby mieć w tej chwili, a Texas Instruments ma nowy zakład produkcyjny, który zostanie uruchomiony w drugiej połowie 2022 roku, a kolejny w pierwszej połowie 2023 roku. 14% tempo wzrostu.

Chociaż zarząd spodziewa się, że ostatni kwartał będzie spadał sekwencyjnie, wynika to głównie z pandemii blokady w Chinach. Wraz ze wzrostem nowych mocy produkcyjnych w ciągu następnego roku, wzrost powinien powrócić. Texas Instruments podniosło dywidendę o 25% w ujęciu rocznym od 2004 r. – w tym o 13% pod koniec ubiegłego roku – więc spodziewałbym się kolejnego dwucyfrowego wzrostu pod koniec 2022 r., pomimo utrzymujących się obaw makroekonomicznych.

  1. Technologia Seagate
    Jako producent dysków twardych firma Seagate nie zdobędzie żadnych punktów za emocje. Ale to, co jest ekscytujące, to 3,8% rentowności i stosunek ceny do zysku (P/E) wynoszący zaledwie 9,3. Chociaż technologia dysków twardych wyraźnie traci część udziału w rynku na rzecz nowszej technologii pamięci masowej NAND flash, nadal jest to najtańszy format nieulotnej pamięci masowej. Jest to szczególnie widoczne w centrach danych w chmurze, gdzie gracze w infrastrukturę chmurową kupują ogromne ilości dysków twardych, aby przechowywać coraz większe ilości danych. W przypadku firmy Seagate liczba eksabajtów o „pojemności masowej” wzrosła o 20% w ostatnim kwartale, a dyski o „pojemności masowej” stanowią obecnie 73% przychodów firmy Seagate.

Chociaż przychody firmy Seagate mogą nie rosnąć tak szybko, jak w przypadku niektórych innych firm zajmujących się chipami, w ostatnich latach były one niezwykle spójne i rentowne, co pozwoliło firmie wypłacać stałe dywidendy i odkupywać duże ilości akcji. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że Seagate działa w prawdziwym oligopolu w produkcji dysków twardych, z zaledwie dwoma innymi dużymi graczami zaopatrującymi cały świat. Nawet podczas brutalnego spowolnienia w 2019 r. przychody Seagate spadły o mniej niż 7%, a dochód operacyjny spadł tylko o 9%, zanim wznowił wzrost.

Najniższy wskaźnik P/E firmy Seagate wskazuje na znacznie gorszy spadek wartości firmy. Jeśli jednak uważasz, że chmura będzie rosła w dłuższej perspektywie, że coraz więcej danych będzie musiało być przechowywanych i analizowanych, a dyski twarde będą miały swoje miejsce w segmencie pamięci masowej, Seagate wygląda na mądrą grę na dywidendę w niepewnych czasach.

Patryk Pajor

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.